Admin_technius
31 marca, 2025
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków na dofinansowania, dotyczących magazynów energii elektrycznej oraz energii cieplnej, finansowanych z unijnego Funduszu Modernizacji.
NFOŚiGW poinformował, że program „Magazyny energii elektrycznej i infrastruktura wspierająca stabilność polskiej sieci elektroenergetycznej” rusza 04.04.2025. W ramach programu przewidziano dofinansowanie na budowę magazynów energii elektrycznej o minimalnej mocy 2 MW oraz pojemności 4 MWh, które będą spełniały unijne normy w zakresie bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej oraz homologacji. W ramach programu będzie można również uzyskać wsparcie na budowę przyłącza do sieci, infrastruktury towarzyszącej, a także konfigurację i adaptację magazynu, w tym systemy BMS i EMS, odwzorowanie w systemach monitorujących, zdalny dostęp do urządzeń oraz certyfikację zgodną z wymaganiami UE.
Budżet programu wyniesie aż 4,15 mld zł, z czego większość środków (około 3,6 mld zł) będzie dostępna w formie bezzwrotnych dotacji do 45% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo, możliwe będzie uzyskanie pożyczki na warunkach preferencyjnych lub rynkowych, która pokryje do 100% kosztów kwalifikowanych. W przypadku pożyczek preferencyjnych oprocentowanie wyniesie WIBOR 3M + 50 pb, ale nie mniej niż 1,5% rocznie.
W ramach konsultacji dotyczących programu „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej” zgłoszono wiele uwag i sugestii. Niektóre z nich zostały w pełni zaakceptowane, a inne częściowo uwzględnione przez odpowiednie instytucje.
Na skutek tychże konsultacji wprowadzono zmiany do pierwotnych założeń programu. Wśród najważniejszych modyfikacji znajduje się:
Wymóg, o którym mowa w ostatnim punkcie, oznacza, że już na samym początku procesu inwestor musi dostarczyć określone dokumenty i informacje dotyczące technicznych oraz formalnych aspektów przyłączenia planowanej instalacji do krajowej sieci przesyłowej. Jest to kluczowy element w procesie uzyskania zgody na przyłączenie, który ma na celu zapewnienie zgodności projektu z wymaganiami operatora systemu przesyłowego (OSP) oraz bezpieczeństwo i stabilność funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Kluczowe aspekty wymogu:
Realizujemy inwestycję w magazyny energii od A do Z. Chętnie przygotujemy niezbędną dokumentację i wniosek o dofinansowanie, dostarczymy komponenty, wybudujemy i przyłączmy magazyny energii oraz zainstalujemy nasz autorski system zarządzania energią. Zadzwoń 794 320 220 lub napisz kontakt@technius.pl z informacją jak możemy pomóc Ci zrealizować Twoją inwestycję